Alzheimer’ın İlacı Sızma Zeytinyağı

Sağlıklı ve zinde bir beyne sahip olmanın yolu soframızdan geçiyor. Özellikle zeytinyağı, içeriğindeki faydalı vitaminler ile hücreleri ve damarları besliyor. Alzheimer’dan koruyor.

Beyinkelimenin tam anlamıyla bedenimizin mekanizması görevini görüyor. Yani sağlıklı zinde bir beyin, sağlıklı bir vücut anlamına geliyor. Toplumda beyin ile ilgili bilinen hastalıkların başında Alzheimer geliyor. Genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzheimer, artık gençleri de vuruyor. Ülkemizde 30-40 bin arasında 65 yaş öncesi başlayan genç Alzheimer hastası bulunuyor. Alzheimer, meme ve prostat kanserinden daha fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Bu hastalıktan korunmanın yolu da beyni sağlıklı ve zinde tutmaktan geçiyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nihal Işık, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği ve sağlıklı bir gelecek için önemli bilgiler veriyor…

Egzersiz-Spor:
Beyin sağlığı ile beden sağlığı birbiriyle bağlantı taşıyor. Yapılan araştırmalar, hayatlarında düzenli spor yapan insanların, 70-80’li yaşlarda daha berrak bir beyne sahip olduklarını ortaya koyuyor. Çünkü spor ile birlikte akciğerler sağlıklı hale geliyor. Şeker, tansiyon, kolesterol gibi beyni olumsuz etkileyen hastalık daha az görülüyor. Bu sebeple uzmanlar, her gün yarım saat yürüyüş yapmayı, imkan varsa yüzmeyi öneriyor.

Zihin Egzersizleri:
Yaşlı kişilerde sağlıklı bir beynin en önemli destekleyicilerinden birinin eğitim düzeyi olduğu görülüyor. Yaşam boyu beyni aktif tutmak zihinsel gerilemeyi de azaltıyor. Bu sebeple kitap okumak, bulmaca, sudoku gibi bellek oyunlarının yanı sıra yeni bir dil ve müzik çalmayı öğrenmek ileride yaşanabilecek Alzheimer hastalığı riskini azaltmayı sağlıyor.

Sağlıklı Beslenme:
Sağlıklı bir beyine sahip olmanın yolu elbette soframızdan geçiyor. Akdeniz ağırlıklı

İyi Bir Gece Uykusu:
İyi bir uyku, beyni dinlendiren aktivitelerin başında geliyor. Bunun için 6-8 saat arasında kaliteli bir uyku öneriliyor.
beslenmek, beyin dokusunun korunmasını sağlıyor. Yine meyve, sebze tüketiminin yanında taze zeytinyağı tüketimi öneriliyor. Bunların yanında balık, ceviz, badem ve tam tahıllı besinler, beyin damarlarının yapısını sağlıklı ve temiz tutulmasını sağlıyor. Beyni farklı hasarlanmalardan koruyor.

Sigara:
Araştırmalar, sigara içenlerin yüzleri ve isimleri, içmeyenler kadar iyi hatırlamadığını gösteriyor. Sigaranın direkt olarak belleği mi etkilediği ya da beyin sağlığını olumsuz etkileyen yüksek tansiyon, felç gibi hastalıklara neden olduğu için mi risk oluşturduğu ise henüz bilinmiyor.

Vitaminler:
Uzun yıllar, vitamin C, E ve betakaroten gibi antioksidanlanların tüketimi beynin sağlıklı kalmasına yardımcı ouyor ve belleği güçlendiriyor.

Stres:
Bilimsel çalışmalar, stresin beyin üzerindeki kalıcı etkisini ve fonksiyon kayıplarını gözler önüne seriyor. Uzun süreli stres, beyindeki korku merkezi ile öğrenme- bellek merkezi arasında ki bağlantıyı arttırıyor. Bellek ve öğrenmeyi olumsuz etkiliyor. Ayrıca, beynin ön bölümündeki konsantrasyon, karar verme, neden-sonuç ilişkisini kurabilme, sosyal davranışlardan sorumlu bölgenin küçülmesine neden oluyor.

Nermin Hanım

Kazdağı, Dünya’nın en lezzetli zeytinyağlarının üretildiği yerlerden biridir. Bu bölgenin düşük asitli ve kendine has güzel kokulu zeytinyağları, farklı bir aromaya sahiptir. Kazdağı'nın eteklerinde tarımla başlayan hikayemize Nerminhanim.com ile internetten alışverişi de ekledik. Özel lezzetlerin peşinden gidip, gurme zeytinyağının sofranıza kadar uzanan yolculuğuna tutkuyla bağlandık. Sağlığın ve mutluluğun eksik olmadığı, yemek yemenin ayrı bir zevk verdiği sofralar hayal ettik. https://www.nerminhanim.com ile sizi buluşturmak için ilk günkü heyecanımızla karşınızdayız.

Yorumlar

  • İkinci sefer sipariş verdim gerçekten kaliteli bir zeytinyağı artık devamlı almayı düşünüyorum.

Son Eklenenler

Yoğurtlu Semizotu Salatası

Yaz aylarında sofralarımızın olmazsa olmazı: Semizotu nam-ı diğer pirpirim. Kolesterol, doymuş yağ veya şeker içermeyen semizotu,…

Közlenmiş Domates Çorbası

Şimdi kırmızı kırmızı, sulu sulu, mis kokulu Domates mevsimi! Sabah kahvaltımızdan tutun da salatamıza, yemeklerimizden…

Bezelyeli Kinoa Salatası

Şu sıralar tezgahlarda taze taze yüzünü göstermeye başlayan, en sevdiğimiz yaz sebzelerinden biri de Bezelye!…

Zeytinyağlı Taze Börülce

Mevsimi oldukça kısa süren, faydaları saymakla bitmeyen, zeytinyağlısının da tadına doyum olmayan bir tarifimiz var…

Fellah Köftesi

Hatay bölgemizin protein, mineral ve zengin lif içerikleri ile kuru bulgurun mucizeler yarattığı eşsiz bir…

Zeytinyağlı Taze Baklalı Fava

Bugün sizin için Ege ve Yunan mutfağıyla özdeşleşen bir tarifimiz var: Zeytinyağlı Taze Baklalı Fava.…