Filtre Edilmemiş Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı Nedir?

Filtre Edilmemiş Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı Nedir?

Ovilo Filtre Edilmemiş Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı;

Ekim ayı başlarında zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde özenle yere değmeden toplanır, delikli hava geçirgen 20-25 kg alan kasalara konur. Bekletilmeden aynı gün içerisinde fabrikaya götürülür ve sıkıma alınır. Çuvallar yerine kasalarda taşınarak zeytinin kızışmasının dolayısıyla yağda olumsuz tatlar oluşmasının önüne geçilir.

27 C altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler üst seviyede tutulur.

Yeşil meyvemsi aromaya sahip, zeytin meyvesinden gelen fenol bileşenlerin ve antioksidanların etkisi ile dil üzerinde yoğun hissedilir acılık ve genizde yakıcılık oluşturmaktadır. Sağlık icin gerekli olan E vitamini, bio fenoller, antioksidan vb. değerler en yüksek seviyedir.

Zeytinyağlarımızın ön analizleri fabrikada yapılır ve çelik krom tanklarda saklamaya alınır. Krom tanklarımızın bulunduğu alan ayrıca iklimlendirme yapılarak donmasına engel olunmakta ve max. 22 C derecede tutulmaktadır.

Konik Cr-Ni tanklarda dinlenmeye aldığımız yağımızın yoğun posası zamanla konik kısımda çökmektedir. Filtre edilmemiş olarak tercih edildiğinde tanktaki dinlenmiş yağımız filtreleme işlemi yapılmadan en doğal haliyle ambalajına doldurulmaktadır.

Posalı görüntüye sahip olup meyvemsilik yoğun halde hissedilir. Yağın içinde bulunan posa (küçük zeytin parçacıkları) bir süre sonra dibe çökebilir. Bu doğal ve normal bir durumdur, 2 ay gibi kısa zamanda tüketilmesi tavsiye edilir. Zeytinyağlarımızın tamamını oksijen, ışık ve ısıdan uzak tutmak gerekiyor ama özellikle filtre edilmemiş, posalı bir yağ aldığınızda oksijen,  sıcak ve ışıktan kesinlikle uzak tutmanız gerekmektedir.

Ovilo Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağımız ise;

Konik Cr-Ni tanklara alınan Erken Hasat Zeytinyağlarımız kağıt filtrelerden geçirilerek posası tamamen alındıktan sonra dinlenmeye bırakılmakta ve siparişleriniz alındıktan sonra ambalajına doldurulmaktadır.

Her iki erken hasat natürel sızma zeytinyağımızın da Sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi, salata ve mezelerde, pilav, makarna, ekmek, pizza ve ızgara balık üstüne çiğ dökerek kullanımı tavsiye edilir.  Sofralık ve yemeklik için de uygundur.

Mutlu, bereketli, sevgi dolu sofralarda afiyetle tüketmeniz dileğiyle…

Nermin Gelbal Gökduman

Filtre Edilmemiş Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı Nedir?” te bir düşünce

  1. abdülhadi kengil diyor ki:

    ovilo yu iyice araştırdım vedat milor un tavsiyesinide görünce sipariş verdim iyikide vermişim uzman değilim ama dünyanın birçok ülkesinde çeşitli zeytinyağını tadmış biri olarak diyebilirim ki bebeğinizede gönül rahatlığı ile verebileceğiniz mis gibi bir yağ farkı ilk tadımda anlayabiliyorsunuz bir sonraki siparişte filtresiz olanı deniycem milor un verdiği bu detayı yeni farkettim emeği geçenlerin ellerine sağlık başarılarınızın devamı temennisiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir