İç Baklalı Enginar

ic baklali enginar tarifi 2

Enginarın faydasını say say bitmez, keza baklanın da öyle. O zaman ne yapmalı, her ikisinden de mevsiminde bol bol tüketmeli. Ve hatta bir iki paket de buzluğa atmalı. Sevgili Nüket’in bahçesi bu sene oldukça bereketli bakla verdi. Biz de bol bol kullandık. Enginar tarifini daha önceden de burada yazmıştım. Ancak bu seferki iç baklalı bir tarif. Öncelikle bakla içini hazırlamak lazım. Bunun için, bir tencerede su kaynattıktan sonra iç baklaları kaynamış suya atıp 5 dakika kadar içinde bekletiyoruz. Daha fazla bekletirseniz baklalar çok pişer. Baklaları süzüp, bıçak yardımıyla bir kenarından minik bir kesik açıyoruz ve baklayı alttan sıkarak içini  dışarıya çıkarıyoruz.  Böylece iç bakla kullanmaya hazır hale geliyor.

İç baklalı Enginar için gerekli malzemeler:

*250 gr kadar iç bakla,
*5 adet enginar, 
*1 adet orta boy soğan,
*1 çay bardağı kadar zeytinyağı,
*1 yemek kaşığı un,
*2 adet kesme şeker,
*tuz ve yarım limon.
üstüne serpmek için dereotu.

Hazırlanışı:
1. Öncelikle enginarları limonlu suda bekleterek kararmalarını önleyelim.
2. Soğanı yemeklik doğrayarak, zeytinyağında biraz çevirin. Bir yemek kaşığı unu da ekleyerek karıştırmaya devam edin.  Bu aşamada ben şeker ve tuzu da ekliyorum.
3.Enginarları çukur kısımları aşağı bakacak şekilde tencereye  yerleştirin.
4.Enginarların üstünü çok az geçecek kadar, kaynar su dökün ve dilimlediğiniz yarım limonu tencereye atarak, orta ateşte enginarlar pişirmeye devam edin. 10 dakika kadar sonra baklaları da tencereye ilave edin ve enginarlar pişinceye kadar pişirmeye devam edin.
6. Enginarların pişip pişmediğinin çatal batırarak anlayabilirsiniz. Suyunu çekmiş ve enginarlar hala pişmemişse çok az sıcak su ekleyebilirsiniz.
7. Enginarlar piştikten sonra tencereden çıkarmadan soğutun.
8. Soğuyan enginarları servis tabağına alıp, ortalarına iç baklaları doldurun ve dereotuyla servis yapın. Afiyet Olsun.

 

İç Baklalı Enginar” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir