Nermin Hanım Zeytinliği ve Ovilo Zeytinyağı Kahvaltı Etkinliği

hacer tandogan nermin hanim zeytinligi

İTÜ Metalurji Mühendisliği mezunuyum. 4 yıl çelik sektöründe çalıştıktan sonra evlendim. Telekom sektörüne geçtim. Avea ve TTNET’te yöneticilik yaptım. Bu arada 2 kızım oldu. Çalışma hayatım boyunca gerçekte nasıl bir iş ve aile hayatım olursa daha mutlu olacağımı, ne istediğimi hep kendime sordum. Hayatta benim için en önemli olan değerlerin başında sağlığın geldiğinin farkına vardım. Doktorlar gibi doğrudan sağlığa etki alanım olmasa da dolaylı olarak kendime ve çevremdekilere bu alanda nasıl katkı sağlayabileceğimi düşünüp bir çıkış yolu aradım.

·   Edremit bölgesinde, oksijeni bol olan Kaz Dağları eteklerinde yer alan kendi bahçelerimizdeki zeytin ağaçlarından zeytinyağı üreterek bu amacıma ulaşabileceğimi düşündüm. Ölümsüz ağaç olarak bilinen zeytin ağacının sağlığa katkısını, kutsallığını öğrendikçe daha da sevindim ve daha fazla araştırma yapmaya başladım. Araştırdıkça zeytine ve zeytinyağına olan merakım ve tutkum daha da arttı.

·   Zaman kaybetmeden çiftçi kayıt sistemine üye oldum. Eğitimlere katıldım.

·   2012 yılında Altınoluk – Avcılar köyünde 52 dönüm 800 ağaçlı bahçemizden OVILO markasıyla zeytinyağı üretimine  basladık. Bugün toplam 500 dönüm üzerinde 8000 adet asırlık zeytin ağaçlarımızla üretim yapıyoruz.

·    Zeytinyağlarımız, üretime başladığımız yıldan itibaren  Turkiye de yapılan 2013, 2014 ve 2016 Yılları  Zeytin Dostu Ulusal Zeytinyağı yarışmalarında ‘’ALTIN MADALYA’’ ile ödüllendirildi.

·   Dünyanın önde gelen uluslararası kalite kuruluşlarından Belçika merkezli International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından yapılan 2014 yılı değerlendirmelerinde, ‘’ÜSTÜN LEZZET ÖDÜLÜ’’ ; Ayrıca, uluslararası kalite sınıflandırma enstitüsü Monde Selection 2014 yılı değerlendirmelerinde ise ‘’OVILO Naturel Sızma Zeytinyağlarımız’’ ‘’GÜMÜŞ MADALYA ‘’ ile ödüllendirdi. Ödüller motivasyonumu artırdı.

ÜRÜNLERİMİZ

Zeytinyağı Çeşitlerimiz

Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Ekim ayı başlarında zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde özenle toplanıp bekletmeden Soğuk Sıkım yöntemiyle sıkılarak zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.

Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Kasım-Aralık aylarında zeytinler olgunlaşmaya başlayınca ozenle yere değmeden toplanıp bekletmeden Soğuk Sıkım yöntemiyle sıkılarak zeytinyağlarımız üretilir.

Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.

Zeytin Çeşitlerimiz

Edremit Siyah Çevirme Zeytin

Bahçelerimizden Kasım-Aralık aylarında toplanan Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin doğal fermente edilmesiyle elde edilir. El emeği ile yaklaşık 6 ay süre sonunda siyah zeytinimiz en doğal haliyle yemeye hazır hale gelir.  Zeytinlerimiz hiçbir KATKI maddesi içermez ve KİMYASAL işlemden geçmez.

Edremit Yeşil Kırma Zeytin

Bahçelerimizden Ekim-Kasım aylarında Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin yeşil iken toplanıp kırılır, doğal fermente olarak işlenip sofralık zeytin haline getirilir . Kırma zeytin kırılarak yapıldığından daha erken sürede yaklasık 3-4 ay içerisinde yeme olgunluğuna erişir.

Edremit Yeşil Çizik Zeytin

Bahçelerimizden Ekim-Kasım aylarında Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin yeşil iken toplanıp çizilir, doğal fermente olarak işlenip sofralık zeytin haline getirilir. Yaklaşık 6 ay içerisinde yeme olgunluğuna erişir.

Zeytinyağlı Sabun Çeşitlerimiz

Zeytinyağlı Katı Sabunlarımız (lavanta, kekik, hamam, ovilo star, keçi sütlü)

Zeytinyağlı Sıvı Sabunumuz

Zeytin Ağacından Objeler

Daha verimli ve kaliteli ürün alabilmek icin zeytin ağaçlarımızı 2 yıl aralıklarla budama yapıyoruz. Zeytin ağacından objeleri budamadan cıkan kalın dalları kullanarak yapıyoruz, sadece koruma amaçlı dogal zeytinyağı kullanarak parlaklık veriyoruz. Gıda ile temasa uygundur.

·      Zeytinlerimizi kimyasal kullanılmadan doğal fermente ederek üretmekteyiz.Zeytinyağı sadece yağ değil, zeytin meyvesinde bolca bulunan fenolik bileşikler sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Yağın tüm özelliklerini koruyabilmek için gerek üretim, gerekse saklamada oksidasyonu engelleyerek, lezzetinin yanında E vitamini ve bio fenollerin en yüksek düzeyde olmasına dikkat ediyorum. Halk arasında yağlık diye geçen en küçük zeytinleri değil irili ufaklı karışık büyüklükte zeytinlerimi sıkıp yağa dönüştürüyorum. Yağımın daha lezzetli, kaliteli olmasını sağlıyor.

·      27 C altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.

·      Zeytinyağının kalitesi, faydası birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Zeytin ağacının cinsi, bölgesi, bahçenin coğrafi konumu, mevsim şartları, yağmur, rüzgar, budamanın ve hasadın nasıl yapıldığı, zeytinlerin bekletilmeden sıkılması, sıkılan yağın saklanma koşullarının (Yaglarımızı Konik Krom tanklarda 18 C civarı sıcaklıkta muhafaza etmekteyiz.) nasıl olduğu zeytinyağını zeytinyağından ayırıyor. Bu bilince sahip olarak üretim yapıyoruz.

·      Sızma zeytinyağına zarar veren unsurlar sırası ile; Işık (gün ışığı), Hava(oksijen), Sıcaklık ve Nem‘dir. Örneğin, yazın tatil yöreleri yol kenarlarında satılan zeytinyağları yüksek sıcaklık ve güneş ışığına maruz kaldığı için sızma özelliğini kaybetmektedir. Güneş ışığı gören sızma zeytinyağları çok çabuk oksidasyona uğrayarak bozulur ve kötü kokar.

·      Sızma zeytinyağını tatdığınızda taze meyve kokuları çağrıştırmalı, tadı ve kokusu sizi mutlu ediyorsa, dilinizin etrafında meyve çekirdeği acılığı, boğazınızda karabiber acılığında bir yanma hissediyorsanız kaliteli bir sızma zeytinyağına ulaşmış bulunmaktasınız.

·      Nermin Hanım Zeytinliğinde ‘Ovilo’ sızma zeytinyağlarımızı bu kalite kriterlerini göz önünde bulundurarak üretiyoruz.

·      Öncelikli hedefim ürünlerimizi mümkün olduğu kadar Türk tüketicisine ulaştırmak, sağlıklı nesiller yetişmesine elimden geldiği kadar destek olabilmek.

·      Ekim-Aralık ayları hasat dönemlerinde günlük ortalama 50-60 mevsimlik işçi istihdam etmekteyiz. Kadromuzda sürekli çalışan ise 4 kişi bulunmakta.

·      Ürünlerimiz ilk 3 yıl boyunca gurme şarküteriler aracılığıyla müşterilerimize ulaştı. Daha sonra Türkiye için de daha çok noktaya ulaşmak amacıyla Metro Grosmarket’ lerde özel lezzetler bölümünde küçük ambalajlı olarak ürünlerimizi satışa sunduk.

·      2015 yılı ortalarında ürünlerimizi www.nerminhanim.com üzerinden müşterilerimize direkt olarak da sunmaya başladık. Özel, kaliteli ürün arayan müşterilerimiz internet üzerinden de bizlere ulaşabiliyorlar.  Her gecen gün üye sayımız, müşterimiz artmakta, kalicı bir tüketici kitlemiz oluşmakta

·      Eğitimli bir kadın olarak öncelikle yaptığım işle ilgili bilgilenmem büyük avantajım oldu.

·      Kadın olmanın getirdiği titizlik, itina ve planlı çalışmanın sonucunda   zeytinyağlarımız ulusal ve uluslararası kalite kalite ödüllerine layık görüldü. Kaliteli bir ürünün tanıtılması, pazar payı oluşturulması kolay oldu. Ovilo kaliteye önem veren , özel ürün isteyen bilinçli müşteriler için aranılan, tercih edilen  bir marka oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir