Riviera Zeytinyağı Nedir?

Riviera Zeytinyağı Hakkında

Ülkemizin Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri yoğunlukta olmak üzere bir çok yerinde Zeytin Yetiştiriciliği geçmişten günümüze devam etmektedir. Zeytin ağaçlarımızdan üretilen zeytinyağları kadim geçmişe sahip özel bir üründür. Bulunduğumuz coğrafyamızın özelliklerinin de getirdiği avantajlarla yıllardır ürettiğimiz bu değerli besin hem sağlık hem lezzet  bakımından eşsizdir.

Zeytinyağının kalitesini zeytin meyvesinin kalitesi, hijyenik tesiste sıkılması, sıkım sıcaklığı ve elde edilen zeytinyağının stoklanma koşulları gibi temel faktörler etkiler.

Doğru,bilinçli bakım uygulamaları yapılarak üretilen zeytinlerin yere değmeden , hasar görmeden toplanması ile natürel sızma zeytinyağları elde etmek mümkündür. Hasar gören, kurtlu vb yerden toplanan zeytinlerden ise rafine, riviera zeytinyağları elde edilir.

Zeytinlerin 27 derecenin altındaki sıcaklıkta sıkılmasıyla soğuk sıkım zeytinyağları, 27 dereceden daha yüksek sıcaklıkta sıkılmasıyla soğuk sıkım zeytinyağları elde edilir.

Zeytinler Soğuk sıkım sıkıldığında zeytinin içeriğinde var olan sağlık için faydalı bileşikler,polifenoller, antioksidanlar , meyvemsi tatlar, güzel kokular vb ısı ile uzaklaşmadan daha fazla  miktarda zeytinyağına geçer.

Nermin Hanım Zeytinliği olarak kendi zeytinliklerimizden, kendi tesisimizde kalitesi yüksek olan Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağları üretimi yapmaktayız.

İşlem görmüş, besin içeriği Natürel Sızma Zeytinyağına göre düşük Ham zeytinyağı, Riviera ve Rafine zeytinyağı üretimimiz bulunmamaktadır.

Zeytinyağlarının Sınıflandırılması

1) Natürel zeytinyağı 

Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, sızdırma, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelikleri itibariyle sınıfına ait özelliklere uygun yağlarını ifade eder.

Natürel zeytinyağlarının sınıflandırılması;

  • a) Natürel sızma zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0.8 gramdan fazla olmayan yağdır. Duyusal özellik olarak meyvemsilik özelliği içermelidir.
  • b) Natürel birinci zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 2.0 gramdan fazla olmayan yağdır. Duyusal olarak içerdiği kusurların ortancası ≤2.5 olmalıdır.
  • c) Ham zeytinyağı/lampant: Doğrudan tüketime uygun olmayan, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden %3.3 ün üzerinde olan ya da duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından natürel zeytinyağı özelliklerini taşımayan, rafinasyon veya teknik amaçlı kullanıma uygun yağlar, olarak sınıflandırılır.

2) Rafine zeytinyağı:

Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmayan yağdır. Zeytin ağacının dibine düşen, bozulan sofralık zeytinler  vb işlem görerek  kokusuz ve tatsız bir yağ elde edilir.

3) Riviera zeytinyağı:

Rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l.0 gramdan fazla olmayan yağdır. Zeytin ağacının dibine düşen, bozulan sofralık zeytinler  vb işlem görerek  kokusuz ve tatsız bir yağ elde edilir. Yenilerek tüketilme durumu olmayan bu yağa, belirli oranda sızma zeytinyağı ilave edilir.

4) Çeşnili zeytinyağı:

Natürel sızma zeytinyağlarına değişik baharat, meyve ve sebzeler veya bunların doğal aroma maddeleri katılarak çeşitlendirilmesi ile elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0.8 gramdan fazla olmayan yağdır.

Riviera Zeytinyağları;

Belirli oranda sızma zeytinyağı ve rafine zeytinyağının karışımından meydana gelen riviera yağı , Rafine zeytinyağına göre daha yüksek basin değerine sahiptir.

Natürel sızma zeytinyağılarına göre daha uygun maliyetli olduğu için düşük kaliteli olmasına rağmen ekonomik zeytinyağı arayanların tercihidir.

Riviera ile Natürel Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar

-Riviera ve sızma zeytinyağı ülkemizde yoğunlukla talep gören ürünlerdir. Bu iki çeşit gibi birçok yağın üretimden kaynaklı farklılıkları mevcuttur.

-Sızma zeytinyağı soğuk ve sıcak iki yöntem ile üretilmektedir. En doğal ve sağlıklı olanı soğuk sıkım yöntemidir.

-Riviera zeytinyağı, rafine hâle getirilen zeytinyağına sızma zeytinyağı ilave edilerek üretilir.

-Natürel Sızma zeytinyağı, dalından toplanan zeytinlerden üretilirken, riviera zeytinyağı, değerini kayıp etmeye başlayan, toprağa düşen zeytinlerden üretilir.

-Natürel Sızma zeytinyağı, max %0,8 oranında asit oranına sahiptir, riviera zeytinyağı, max %3,3 civarında asit oranı barındırmaktadır.

-Naturel sızma zeytinyağı herhangi bir işleme tabi tutulmaz, sadece zeytinden doğrudan elde edilen yağı içerir, duyusal olarak meyvemsilik özelliğini içermek durumundadır, Riviera zeytinyağı ise çoğunlukta  rafine edilmiş, işlem görmüş zeytinyağları içerir.

Riviera Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır?

Natürel Sızma zeytinyağı, kahvaltı,salata , yemek pişirmek vb her şekilde kullanılabilirken,

Riviera zeytinyağı ise  yemeklerde, kızartmalarda kullanılabilir

En İyi Zeytinyağı

Zeytinyağı alanında ülkemizde pek çok faaliyet gösteren firma bulunmaktadır.

Zeytinyağına değer katan bir ülke konumundayız. Nermin Hanım Zeytinliği olarak önceliğimiz kalite diyerek çıktığımız bu yolculukta Siz değerli müşterilerimizin bize kattığı değerle çok kısa zamanda yol aldık. Uluslararası alanda aldığımız ödüllerle zeytinyağlarımızın kalitesini uluslararası alanda tescil ettirdik. Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da kaliteli, ödüllü soğuk sıkım, içilebilir kalitede natürel sızma zeytinyağları arayanların tercihi olduk. Ürünlerimize https://www.nerminhanim.com üzerinden ulaşabilir, dilerseniz sipariş verebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Nermin Hanım Naturel Soğuk Sıkım Zeytinyağları İncele

Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.49Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.28Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir