Sağlık için Zeytinyağı

Kanserden ülsere, helikobakteriden gastrite kadar birçok sağlık probleminin zeytinyağı ile önlenebileceğini belirten Doç. Dr. Özkaya, “Her sabah düzenli olarak kahvaltıdan yarım saat önce bir çorba kaşığı ve/veya akşam yatarken 1 çorba kaşığı olacak şekilde tüketilecek. Koruyucu hekimlik için zeytinyağı çok önemli bir ürün” dedi.

Sağlık için zeytinyağı:

Zeytin meyvesinin içindeki sağlık bileşenlerinin daha yoğun olarak zeytinyağının içine aktarılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, elde edilen zeytinyağının sağlık için değerli; kanserden ülsere kadar birçok önleyici özellikler taşıyan bir gıda takviyesi durumuna geleceğini belirtti. Bu zeytinyağını ilaç niyetine, ‘Sağlık için zeytinyağı’ sloganıyla yurt dışına pazarlanması durumunda ciddi bir katma değer elde edileceğini ifade eden Doç. Dr. Özkaya, “Bu şartların oluşması durumunda zeytinyağının bir şişesini, bir litresini en az 100 euroya pazarlayabilirim. Türkiye 200 bin ton zeytinyağı üretiyor. Elde edilecek geliri düşünün. Bizim farklı bir kulvardan gitmemiz lazım. Çünkü bizim her tülü zeytin gen kaynağımız var. Öyle zeytin çeşitlerimiz var ki, Oleokantal seviyesi 10 kat yüksek. Oleuropeini yüksek, skualen yüksek. Bu saydıklarım şu ana kadar bilinen en önemli antioksidanlar ve bunlar kanser ilacı olarak kullanılan maddeler. Böyle bir değeri ben niye boşa tutayım? Bunun için de ‘Sağlık için zeytin’ ile üretimden pazarlamaya kadar dış ticarete açılmamız lazım” dedi.

Sağlık için zeytinyağı nasıl kullanılır?

Sağlık için zeytinyağı’ üretim ve tüketim aşamaları hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya şu bilgileri verdi: “Sağlık için zeytinyağı tüketiminde meyve erken toplanacak. İçindeki polifenol ve sağlık bileşenleri yüksek haldeyken toplanıp, 24 saatten önce işleme girecek. Işıktan, sıcaklıktan, sudan, havadan, plastikten, metalden uzak durduğu zaman sağlık bileşenleri yüksek zeytinyağı elde edilir. Bu zeytinyağının kullanımını da şu şekilde yapacağız: Her sabah düzenli olarak kahvaltıdan yarım saat önce bir çorba kaşığı ve/veya akşam yatarken 1 çorba kaşığı olacak şekilde tüketilecek. Yani günde bir veya iki defa alınabilir. Böylelikle kanserden ülsere, helikobakteriden gastrite kadar bir sürü problemlerin önüne geçmiş oluyoruz. Koruyucu hekimlik için zeytinyağı çok önemli bir ürün.”

Nermin Hanım

Kazdağı, Dünya’nın en lezzetli zeytinyağlarının üretildiği yerlerden biridir. Bu bölgenin düşük asitli ve kendine has güzel kokulu zeytinyağları, farklı bir aromaya sahiptir. Kazdağı'nın eteklerinde tarımla başlayan hikayemize Nerminhanim.com ile internetten alışverişi de ekledik. Özel lezzetlerin peşinden gidip, gurme zeytinyağının sofranıza kadar uzanan yolculuğuna tutkuyla bağlandık. Sağlığın ve mutluluğun eksik olmadığı, yemek yemenin ayrı bir zevk verdiği sofralar hayal ettik. https://www.nerminhanim.com ile sizi buluşturmak için ilk günkü heyecanımızla karşınızdayız.

Son Eklenenler

Yoğurtlu Semizotu Salatası

Yaz aylarında sofralarımızın olmazsa olmazı: Semizotu nam-ı diğer pirpirim. Kolesterol, doymuş yağ veya şeker içermeyen semizotu,…

Közlenmiş Domates Çorbası

Şimdi kırmızı kırmızı, sulu sulu, mis kokulu Domates mevsimi! Sabah kahvaltımızdan tutun da salatamıza, yemeklerimizden…

Bezelyeli Kinoa Salatası

Şu sıralar tezgahlarda taze taze yüzünü göstermeye başlayan, en sevdiğimiz yaz sebzelerinden biri de Bezelye!…

Zeytinyağlı Taze Börülce

Mevsimi oldukça kısa süren, faydaları saymakla bitmeyen, zeytinyağlısının da tadına doyum olmayan bir tarifimiz var…

Fellah Köftesi

Hatay bölgemizin protein, mineral ve zengin lif içerikleri ile kuru bulgurun mucizeler yarattığı eşsiz bir…

Zeytinyağlı Taze Baklalı Fava

Bugün sizin için Ege ve Yunan mutfağıyla özdeşleşen bir tarifimiz var: Zeytinyağlı Taze Baklalı Fava.…