Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

Soguk sikim zeytinyagi nedir

Kaliteli Naturel Sızma Zeytinyağı üretimi yapılırken zeytinin ağaçtan toplamasından, natürel sızma zeytinyağı olarak masaya gelinceye kadar ki her aşamasında yüksek ısıya maruz bırakılmamasına özel önem gösterilmesi gerekmektedir.

Hasar görmeden toplanan zeytinlerin kızışma oluşmaması için çuval yerine hava alan kasalara toplanması, güneşten uzak gölgede muhafaza edilmesi ve en kısa süre içinde hijyenik bir tesiste temiz su ile yıkandıktan sonra hava ile kurutulması ve  hamuruna   su ilave edilmeden soğuk sıkıma tabi tutulması önemlidir.

İlgili zeytinyağı üretim tebliğine göre Zeytinlerin soğuk sıkım sıkılması için 27 derecenin altında sıkılması gerekmektedir.

Ödüllü Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Bol ödüllü Nermin Hanım Erken hasat/Olgun Hasat Zeytinyağları yukarıdaki kriterlere dikkat edilerek  20 derecelerde soğuk sıkım yapılarak üretilmektedir.  Gösterilen hassasiyetin sonucu sağlığa faydalı, damağa lezzet veren , uluslararası ödüllere layık görülen zeytinyağı markası olarak bilinmektedir.

Neden soğuk Sıkım?

Zeytinler Soğuk sıkım sıkıldığında zeytinin içeriğinde var olan sağlık için faydalı bileşikler, polifenoller, antioksidanlar , meyvemsi tatlar, güzel kokular vb ısı ile uzaklaşmadan daha fazla  miktarda zeytinyağına geçer. Sabahları aç karnına bir çorba kaşığı erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı içmek (doktorunuz size özel olarak aksini belirtmediği sürece) faydalıdır.

İçmek İçin Hangi Zeytinyağı Uygun?

20 derecelerde soğuk sıkım yapılarak üretilen Nermin Hanım Zeytinliği Trilye, Domat, Arbequina, Edremit Erken hasat zeytinyağları düşük asitlik içeriği ve yüksek polifenol içeriğiyle sabahları içmek için önerilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı, Sıcak Sıkıma Göre Neden Daha Pahalı?

Soğuk sıkımla sıkılan zeytinlerden daha az yağ elde edildiği için soğuk sıkım zeytinyağının maliyeti sıcak sıkıma göre daha yüksektir. Soğuk sıkım da daha kaliteli zeytinyağı elde edilir. Sağlık için faydalı, Kaliteli bir zeytinyağı satın almak için  yeni hasat ,düşük asitli, yüksek polifenollü soğuk sıkım erken hasat natürel sızma zeytinyağını tercih etmenizi öneririz.

Bu Yazı İlgili Çekebilir

polifenol ve zeytinyağı
Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ile Kızartma Yapılabilir mi?

Zeytinyağı yüksek ısı ile temas etmeye başladığında, yüksek ısıya tabi tutulduğunda içindeki faydalı uçucu bileşikler uzaklaşır.Kızartılmış yiyeceklerle beslenmek sağlık açısından önerilmez, istenilen bir beslenme yöntemi değildir. Nadiren de olsa nefsinizin isteklerini karşılamak için kızartma yemek istediğinizde, zeytinyağı ile kızartılmış yiyecekleri tercih etmeniz daha uygundur. Zeytinyağının yanma sıcaklığı 200 derecenin üzerindedir. 

Soğuk Sıkım  Natürel Sızma Zeytinyağı ile Yemek Yapılır mı ? Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Tüketilmeli ?

Soğuk sıkım zeytinyağı ile de yemek yapılabilir. Soğuk sıkım zeytinyağının sağlık acısından faydalı özelliklerini kayıp etmeden doğrudan bünyenize almak için ısıya maruz bırakmadan doğrudan soğuk olarak salata, kahvaltıda veya yemekler piştikten sonra üzerine ilave ederek tüketilmesi uygundur. Zeytinyağı ile yemek yapılacağı zaman mümkün olan en az miktarda yağını ısıya maruz bırakıp geri kalan zeytinyağını yemek piştikten sonra mümkünse yerken ilave etmek daha uygun olur. 

 

Nermin Hanım Naturel Soğuk Sıkım Zeytinyağları İncele

soğuk sıkım zeytinyağı Ekran Resmi 2023 01 05 10.32.55 Ekran Resmi 2023 01 05 10.33.49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir