Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyaginin cilde faydalari

Geçmişten günümüze birçok alanda kullanılan, insanlık tarihi boyunca ikonik hale gelen, kadim meyve zeytinin yağının cilde faydaları nelerdir?

İnsanlık tarihi boyunca, zeytinyağının, birçok alanda olduğu gibi, güzellik iksiri olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Örnek verecek olursak;

Eski Yunan’da zeytinyağına güzel kokulu baharatlar karıştırılarak güzellik merhemleri yapılmış, uzun yolculuklarda ayak tabanlarına yara olmaması için zeytinyağı sürülmüş, güreşçiler ve koşucular yarışma öncesi adalelerini yumuşatmak için zeytinyağı kullanmışlardır (Ünsal, 2007, s.25-46)

Yüzyıldan fazla yaşayan filozof Abderalı Demokritos, “Sağlığımızı nasıl koruyabilir de yaşam süremizi uzatabiliriz sorusuna,

‘’ İçimizi zeytinyağı ve balla, dışımızı zeytinyağıyla yuğalım’’

şeklinde yanıt vermiştir.

Peki zeytinyağının içeriğinde cilde fayda sağlayabilecek hangi bileşenler vardır?

Cildimiz için gerekli önemli bileşenlerden biri; E vitamini 

Bilindiği üzere E vitamini, doğal bir cilt nemlendirici özelliği taşımaktadır. E vitamini, cilt bariyerini koruyarak vücudun nemi korumasına yardımcı olur. 

Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan E vitaminini, topikal olarak kullananlar, ciltlerinin elastikiyetinde ve yapısında farklılık olduğunu görebilirler (National Library of Medicine – National Institutes of Health’de yayınlanan 2013 tarihli literatür taraması   verilerine dayanarak).

Bu Yazı İlgini Çekebilir?

Soguk sikim zeytinyagi nedir 1024x576 1
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

Antioksidanlar, çevresel faktörler (stres, çevre kirliliği vb.) ve güneşin UV ışınları sebebiyle zarar gören cildi, bu olumsuz etkenlerden korumaya yardımcı olurlar.

Zeytinyağı doğal bir E vitamini kaynağıdır. Bu sebeple E vitaminin cilt üzerindeki etkilerini içerisinde barındırdığı bilinmektedir.

Dinç bir cilt için gerekli bileşenlerden diğeri; Polifenoller 

Polifenoller, bitkilerde bulunan mikro besinlerdir ve özellikle meyve, sebze, kuruyemiş ve bazı içeceklerde bulunurlar. Antioksidan etkileri nedeni ile, insan sağlığında önemli bir rol oynarlar. Vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olmaları sebebi ile polifenoller, çeşitli sağlık sorunlarına karşı savunma sistemini güçlendirirler.

Polifenoller, antioksidan özellikleri ile hücrelerde oluşan serbest radikallere karşı savaşırlar, vücuttaki hasarı azaltırlar. 

Polifenoller hakkında detaylı bilgi edinmek için; ‘’ Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Nedir? Faydaları Nelerdir? ‘’ Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zeytinyağının bünyesinde bulunan polifenoller, E vitamini ,tekli oymamış yağ asitleri ve içerdiği diğer  mineral  ve vitaminlerle birlikte cilde, saç derisine, tırnaklara fayda sağlar. 

Zeytinyağı Cildi Güzelleştirir mi?

Eski çağlardan bu zamana, sağlık ve güzellik iksiri olarak kabul edilen zeytinyağının, zengin içeriği ile cilde nem verdiği, cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma belirtilerini geciktirdiği, güneş lekelerine karşı koruyucu olduğu bilinir.

Gerek oral, gerek topikal olarak kullanıldığında, zeytinyağının içsel sağlığınız dışında, güzelliğinizdeki etkisini de fark edeceğinizi söyleyebiliriz.

Zeytinyağını, temiz ve besleyici içeriği sebebiyle cildinize direkt olarak sürebilir, cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Kimyasallardan uzak durmak istiyor ve vücudunuzu doğal yöntemlerle nemlendirip, beslemek istiyorsanız, zeytinyağı doğru bir tercih olabilir. Cildine doğal yöntemleri uygulamayı tercih edenlerin zeytinyağı vazgeçilmezidir. Direkt olarak pamuk yardımıyla veya masaj yaparak cildinize uygulayarak, şifalarından faydalanabilirsiniz.

 Zeytinyağının cildimize birçok faydalarının olduğu aşikardır. Lakin doğru zeytinyağı ile cildimizi buluşturduğumuzdan emin olmamız gerekmektedir.

Nermin Hanım Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağları, en iyi polifenollü ve %0,2 değeri le düşük asitli, kaliteli zeytinyağlarındandır.

Analiz raporlarına  https://www.nerminhanim.com/analiz-raporlarimiz  dan kolaylıkla ulaşılabilirsiniz. Ayrıca, web sitemiz www.nerminhanim.com da bulunan zeytinyağlı sabun çeşitlerimizden ihtiyacınıza uygun olanı edinerek, cildinizi şımartabilirsiniz.

 Doğadan cildinize bir hediye, şifa bulmanız dileği ile ….

 

Nermin Hanım Naturel Soğuk Sıkım Zeytinyağları İncele

Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.49Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.28Ekran Resmi 2023 01 13 12.08.05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir